Jackson Polar Bears volleyball downs Ellet in straight sets to advance

Jackson Polar Bears volleyball downs Ellet in straight sets to advance

Area Results

High School

Tournaments

Volleyball 

GlenOak 25-25-23-25, Willoughby South 19-17-25-16 

Division I, Northeast 2 

Top servers: Davis (GO) 17 points. Kills leaders: Oliver (GO) 10. Assists leaders: Paradis (GO) 19. Defensive leaders: Davis (GO) 17 digs, Sophie M. Smith (GO) 5 blocks. 

Jackson 25-25-25, Ellet 5-2-7 

Division III, Northeast 3 

Top servers: Debevec (J) 23 points. Kills leaders: Patibandla (J) 10. Assists leaders: Wake (J) 15. Defensive leaders: Hepler (J) 8 digs, Ragon (J) 2 blocks. 

Abby Debevec of Jackson returns a volley during their game at GlenOak on Thursday, Sept. 23, 2021.

West Branch 25-25-25, Southeast 10-12-5 

Division II, Northeast 1 

Top servers: Curry (WB) 34 points, 3 aces. Kills leaders: Mercer (WB) 17. Assists leaders: Rush (WB) 26.  

Records: West Branch 19-4 

Woodridge 25-25-24-25, Northwest 23-14-26-17 

Northeast 5 

at Copley High School 

Top servers: Kuhn (NW) 9 points, 2 aces. Kills leaders: Cudnik (NW) 11. Assists leaders: Cunningham (NW) 25. Defensive leaders: Cudnik (NW) 11 digs, Cunningham (NW) 11 digs.  

Records: Northwest 13-10, Woodridge 14-9 

Regular season

Tennis 

Canton South 3, Marlington 2 

Singles: Zaleski (CS) d. Mason 4-6. 6-4, (10-6), McConnell (M) d. Fowler 6-0, 6-1; Dager (M) d. Daniels 6-2, 6-0 Doubles: Laughlin-Sonntag (CS) d. Hagan-Goodwin 6-4, 3-6, 6-4; Greene-Wilkinson (CS) d. Lane-Best 6-3, 6-4 

Records: Canton South 9-9, 4-4;  Marlington 10-6, 5-3 

Tournament scores

TUESDAY

BOYS SOCCER 

Division II 

Akron 1 

Marlington 5, Springfield 0 

Louisville 2, Salem 0 

Akron 2 

Niles 2, Canton South 0 

Akron 4 

Fairless 2, Triway 1 

Division III 

Akron 1 

Aquinas 2, Manchester 1 OT 

Central Catholic 11 Cleveland Garrett Morgan 0 

VOLLEYBALL  

Northeast 2, at GlenOak HS 

GlenOak 25-25-23-25, Willoughby South 19-17-25-16 

Northeast 3, at Jackson HS 

Jackson  25-25-25, Ellet 5-2-7 

Division II 

Northeast 1, at West Branch HS 

Field 3, Canton South 1 

Salem 3, Struthers 0 

West Branch  25-25-25, Southeast 10-12-15 

Northeast 5, at Copley HS 

Woodridge 25-25-24-25, Northwest 23-14-26-17 

Division III 

Northeast 3, at Chippewa HS 

Fairless 3, Cle. Campus Int. 0 

Chippewa 3, Manchester 0 

Upcoming schedule

WEDNESDAY

BOYS SOCCER 

Division I 

Cleveland 1 

Alliance at Lake, 6 

Cuyahoga Falls at Green, 7 

Cleveland 2 

McKinley at Walsh Jesuit, 6 

Perry at Chardon, 6 

Massillon at Hoban, 6 

GIRLS SOCCER 

Division II 

East 1 

Minerva at Tri-Valley, 6:30 

VOLLEYBALL 

Division I 

Northeast 1, at Green HS 

Green vs. Kent Roosevelt, 7:30 

Northeast 3, at Mayfield Village 

Alliance vs. Twinsburg, 6 

Division II 

Northeast 1, at Marlington HS 

Marlington vs. Youngstown East, 6 

East 1, at Tri-Valley HS 

Minerva vs. Tri-Valley, 6 

Division III 

Northeast 3, at Northwestern HS 

Central Catholic vs. Brooklyn, 6 

Division IV 

Northeast 3, at Mogadore HS 

Aquinas vs. Cuyahoga Hts., 7:30 

COLLEGE 

MEN’S GOLF 

Malone at NCCAA National Championship (Palm Coast, Fla.) 

MEN’S SOCCER 

Mount Union at Marietta, 7 

WOMEN’S SOCCER 

Marietta at Mount Union, 7 

WOMEN’S VOLLEYBALL 

Marietta at Mount Union, 7 

Credit: Source link