Vitality #WomensFACup: 2nd Round Qualifying results

Vitality #WomensFACup: 2nd Round Qualifying results

Stourbridge beat Kidderminster Harriers. (Photo: clivejonespr.com)

The Vitality Women’s FA Cup 2nd Round Qualifying saw three teams go through on penalties, including Saltdean United by ten to nine.

Gateshead Rutherford 0-2 Penrith
Wallsend BC 2-2 Sunderland West End (4-5 on pens)
Washington 3-1 West Allotment Celtic
Hartlepool Pools Youth 1-3 Darlington
Bishop Auckland 2-1 Blyth Town
Hartlepool United 7-2 Workington Reds
Gateshead 2-1 Spennymoor Town
South Shields 3-2 Chester-le-Street United
Boro Rangers A/W Redcar Town
SJR Worksop 1-2 Thackley AFC
Harworth Colliery 1-6 Wakefield Trinity
Oughtibridge WM 1-2 Yorkshire Amateur
Ossett United 5-2 Farsley Celtic JLFC
York City 9-2 Brighouse Sports
Grimbsy Borough 1-3 Chesterfield
Harrogate Town 4-1 Ripon City
Rotherham United 4-2 Sheffield Wednesday
Bradford Park Avenue 1-2 Millmoor
Dronfield Town 3-2 Grimsby Town
Altofts 1-2 Farsley Celtic WFC
Altrincham 4-2 Ashton Town Lionesses
Sir Tom Finney 6-1 Marine
Merseyrail 10-0 Wythenshawe Amateurs
West Didsbury & Chorlton 0-1 Tranmere Rovers

Morecambe P-P Macclesfield Town
Chester 4-5 Salford City Lionesses
Blackburn CSC 5-0 Sale United
Fleetwood Town Wrens 1-0 Accrington Stanley
Northwich Vixens 1-2 Cheadle Town Stingers
AFC Darwen 11-0 Didsbury
Hindley 1-3 Mossley Hill

BRNESC 4-2 Runcorn Linnets
Haslingden P-P Crewe Alexandra
Notts County 2-0 Kettering Town
Rise Park 0-7 Northampton Town
Woodlands 0-5 Anstey Nomads
Nottingham Trent University 10-1 Bugbrooke St Michaels
Leicester Road 4-0 Leicester City Ladies
Loughborough Students 4-2 Arnold Eagles
Thrapston Town H/W Stewarts & Lloyds

A rainbow during Lincoln United's victory
Photo: @LincolnUtdWFC

Lincoln United 5-0 Oadby & Wigston
Allexton & New Parks 0-10 Mansfield Town
Kingfisher 0-1 Lichfield City
Sutton Coldfield Town 2-0 Redditch United
Stourbridge 6-1 Kidderminster Harriers
Tamworth Academy 1-3 Lye Town
Leamington Lions 3-2 Coventry Sphinx
Westfields 1-6 Shrewsbury Town

Shrewsbury Town beat Westfields.
Shrewsbury Town tackle Westfields. (Photo: Helen Warwick)

Coundon Court 0-2 Knowle
Worcester City 1-2 Shifnal Town
Walsall Wood 0-3 AFC Telford United
Crusaders 8-0 Hereford Pegasus
Tamworth 7-0 Doveridge
Sandwell 3-10 Solihull Sporting
Peterborough Northern Star A/W East Bergholt United
Needham Market 5-1 Sprowston
St Ives Town 3-2 Newmarket Town
Histon A/W Whittlesey Athletic
Wroxham H/W Bury Town
Netherton United 5-2 Bungay Town
Haverhill Rovers 0-10 Wymondham Town
Brett Vale 1-5 King’s Lynn Town
Watford Development 2-5 Chelmsford City
Royston Town 1-2 Bowers & Pitsea
Headstone Manor 2-3 Biggleswade United
Garston 2-3 Southend United
Herts Vipers 7-1 AFC Dunstable
Bedford 2-0 Hutton
Frontiers 0-1 Wodson Park (abandoned on 69 mins due to serious injury)
Luton Town 12-1 Oaklands Wolves
Leigh Ramblers 3-0 Colney Heath
Margate 1-10 Sutton United
Dulwich Hamlet 2-3(aet)Herne Bay

Clapton fans celebrate victory at Haringey
Clapton fans celebrate victory. (Photo: Jimmie Gregory)

Haringey Borough 3-6 Clapton CFC
Glebe 0-4 Millwall Lionesses
Maidstone United 0-7 Bromley
Ashford LFC 1-1 Hackney (1-4 on pens)
Islington Borough 1-2 Hastings United
Welling United 5-0 Borough Green
New London Lionesses 4-0 Aylesford
Dartford 11-1 Tunbridge Wells Foresters
Abingdon Town 6-0 Long Crendon
Royal Wootton Bassett Town 4-5 Denham United
Ascot United 3-0 Tilehurst Panthers
Eversley & California 2-4 Caversham United
Milton United 7-2 Woodley United
Wycombe Wanderers 6-0 Sport London e Benfica
Brentford 2-5 Abingdon United

Abingdon United progressed past Brentford in the FA Cup
Abingdon United’s Sahara Osborne-Ricketts and Kaitlyn Spencer-Dempsey of Brentford. (Photo: www.jamesprickett.co.uk)

Ashford Town (Middx) 25-0 Highworth Town
FC Chippenham 1-2 Oxford City
Walton Casuals v Woking
Worthing 6-0 Newhaven
Lancing v Seaford Town
AFC Acorns 1-0 Badshot Lea
Steyning Town 7-1 Roffey
Fulham 3-1 Eastbourne United
Chichester City 2-3 AFC Littlehampton
Whyteleafe 0-4 Dorking Wanderers
Ashmount Leigh 2-2 Saltdean United (9-10 on pens)

Fleet Town H/W Holt United
Shanklin 0-2 Bournemouth Sports
Winchester City Flyers 2-6 New Milton Town
Weymouth 5-1 Alton
Merley Cobham Sports A/W AFC Stoneham
Moneyfields H/W Redlands
United Services Portsmouth 0-7 Eastleigh
Middlezoy Rovers 5-4 Oldland Abbotonians
Sherborne Town 4-1 Pucklechurch Sports
Forest Green Rovers 5-1 Almondsbury
Paulton Rovers 1-2 AEK Boco
Brislington A/W Longwell Green
Bristol Ladies Union 3-0 Longlevens
Gloucester City 0-11 Ilminster Town

Bishops Lydeard won through in the FA Cup
Photo: @LydeardLadiesFC


Frampton Rangers 0-2 Bishops Lydeard
Ottery St Mary 0-11 Liskeard Athletic
Torquay United 3-0 Helston Athletic
Axminster Town 3-2 Budleigh Salterton
Saltash United P-P Halwill
Bideford 2-5 Feniton
AFC St Austell 7-0 Marine Academy Plymouth

Would you like to read more women’s football news just like this? Sign up to receive the She Kicks Women’s Football newsletter


Credit: Source link